۱۴ بهمن

به نقل از “خبرگزاری نیپنا” ، صنعت پتروشیمی ایران با وجود چالش های مختلف در مسیر توسعه خود همچنان روند توسعه خود را با شتاب طی می کند و با وجود زیر ساخت های مناسب در کشورمان این صنعت می تواند به یکی ازسودآورترین صنایع ایران بدل شود و برای رسیدن به هدف های پیش بینی شده ، افزون بر سرمایه گذاری های جدید و تکمیل پروژه های در دست ساخت باید از خام فروشی پرهیز و سبد کالاهای صادراتی پتروشیمی را با هدف توسعه صادرات متنوع کرد.
بر این اساس ظرفیت تولید محصولات مختلف پتروشیمی در سال ۵۷ حدود ۳ میلیون تن بود که  بر آورد می شوددر پایان سال جاری این رقم به ۶۵٫۸ میلیون رسیده و نیز در همین زمان  ۶ مجتمع تولیدی فعال صنعت پتروشیمی در سال پیروزی انقلاب اسلامی بوده است که این تعداد  به ۵۴ مجتمع درپایان سال ۱۳۹۷خواهد رسید.
بر پایه این گزارش،درسال ۱۳۵۷ تولید محصولات پتروشیمی کشورمان روی عدد ۱۷ نوع محصول ایستاده بود که اکنون با توجه به روند رو به رشد این صنعت پیشرو تا پایان سال شاهد تولید ۱۲۱ نوع انواع محصولات پتروشیمی در این صنعت هستیم.
گفتنی است که تولید محصولات پتروشیمی در سال۵۷ بیش از ۱٫۶ میلیون تن بود که این رقم بر اساس پیش بینی ها تا پایان امسال به ۵۵میلیون تن خواهد رسید.
براین اساس میزان صادرات در سال ۵۷ ، معادل ۶/ ۰ میلیون تن بود که برآورد می گردد این رقم به ۲۱٫۶۷ میلیون تن تا پایان سال جاری برسد.
همچنین در سال پیروزی انقلاب اسلامی ارزش صادرات محصولات پتروشیمی ۰/۰۵میلیارد دلاربوده است که تا پایان امسال به ۱۲٫۷۶میلیارد دلار خواهد رسید.
گفتنی است در حال حاضر رویکرد صنعت پتروشیمی به توسعه تکمیل زنجیره ارزش با استفاده از دانش فنی و سرمایه گذاری شرکت های بین المللی و تکیه بر توانمندی های شرکت های داخلی با توجه به خوراک در دسترس (گاز طبیعی) است.